Representatives

 

Executive Board / Local Officers

Stewards (Grand Rapids Installation)

Stewards  (Associate Offices)

Retiree Chapter

Union Benefits Representatives

 

(If you are in an Associate Office, click here to see who your Representative is)

 

Executive Board/Local Officers
(Officers elected for the 2017 thru 2019 term)
Position Name & E-Mail Link Contact Phone #
President Amy Puhalski (616) 822-3678
Executive Vice-President Joshua Gray (616) 822-5627
Recording Secretary Suzi Boyd (616) 977-1050
Treasurer Linda Chandler (616) 776-1489
Clerk Craft Director (A) Jeff Schellinger (616) 581-4539
Clerk Craft Director (B) David Janes (616) 560-3279
Maintenance Craft Director Michael Long (616) 822-3443
Motor Vehicle Craft Director Chris Fisher (616) 308-8787
Sergeant at Arms John Hansma (616) 776-1489

 

Stewards - Grand Rapids Installation
Name & E-Mail Link Office/Location Contact Phone #
Achterhoff, Scott
(Retirement Specialist)
P-Campus (Tour 2 - Maintenance) (616) 977-1050
Bohn, Pamela GMF (Tour 2 - Maintenance) (616) 776-1535
Borchardt, Lisa
(OWCP Specialist)
East Paris / Centerpointe (Tour 2 - Clerk) (616) 956-1072
Boyd, Suzi P-Campus (Tour 3 - Clerk) (616) 977-1050
Byrnes, Tamara P-Campus (Tour 3 - Maintenance) (616) 977-1050
Carlson, Greg GMF (Tour 3 - Maintenance) (616) 776-1535
Castillo, Mellisa Grand River Carrier Annex (Tour 2- Clerk) (616) 802-9175
Chandler, Linda GMF (Tour 1 - Clerk) (616) 776-1489
Collison, John GMF (Tour 1 - Maintenance) (616) 776-1535
Deweese, Kevin P-Campus (Tour 2 - Clerk) (616) 977-1050
Dyksterhouse, Therry P-Campus (Tour 1 - Clerk) (616) 977-4737
Fisher, Chris P-Campus (Tour 2 - MVS) (616) 308-8787
Gonzales, Jesus GMF (Tour 2 - Clerk) (616) 776-1489
Gray, Josh P-Campus (Tour 3 - Bulk Mail) (616) 822-5627
Greene, Jenetta GMF (Tour 2 - Clerk) (616) 776-1489
Hall, Joe P-Campus (Tour 1 - Maintenance) (616) 726-0480
Hang, Hoa P-Campus (Tour 3 - Maintenance) (616) 977-4050
Hansma, John GMF (Tour 2 - Clerk) (616) 776-1489
Harden, Tashanda NE Station (Tour 2 Clerks) (616) 364-4304
Hill-Graves, Ann Main Office Windows  (Tour 2 - Clerk)  (616) 776-1575
Hodges, Todd VMF (Tour 2 - MVS) (616) 247-4675
Hoyle, David P-Campus (Tour 3 - Clerk) (616) 977-1050
James, Hattie East Paris (Tour 2 - Clerk) (616) 656-5795
Janes, David Northeast Station (Tour 2 - Clerk) (616) 560-3279
Leach, Michelle GMF (Tour 2 - Maintenance) (616) 776-1535
Long, Michael P-Campus (Tour 1 - Maintenance) (616) 822-3443
Mack, Michelle GMF (Tour 3 - Clerk) (616) 776-1489
Puhalski, Amy GMF (Tour 2 - Clerk) (616) 822-3678
Quillin, Dan Wyoming (Tour 2 - Clerk) (616) 532-8774
Rizzon, Jennifer P-Campus (Tour 3 - Clerk) (616) 977-1050
Ruark, James GMF (Tour 2 - Maintenance) (616) 776-1535
Salzwedel, Jaclyn P-Campus (Tour 3 - Clerk) (616) 977-1050
Schellinger, Jeff P-Campus (Tour 2 - Clerk) (616) 581-4539
West, Michael GMF (Tour 1 - Maintenance) (616) 776-1535
West-Makarewicz, Dawn Main Office Windows (Tour 2 - Clerk) (616) 821-8548
Zarazecki, Micah GMF (Tour 3 - Maintenance) (616) 776-1535

 

Stewards - Associate Offices
Name & E-Mail Link Office/Location Contact Phone #
Auchtung, Jason Holland Post Office  
Marr, James Jenison Post Office (616) 457-2600
McLean, Dana Newaygo Post Office (231) 652-4233
     
     
     
Union Representatives
Name & E-Mail Link Position Contact Phone #
  Human Relations Representative
(Health Plan, OWCP, & FMLA)
 
Addie VanDreumel Editor, WMAL Voice (616) 776-1489
Achterhoff, Scott Retirement Specialist (616) 977-1050
Borchardt, Lisa OWCP Specialist (616) 956-1072
  Union Hall Manager (616) 822-3520
     
     
     
Retiree Chapter
Name & E-Mail Link Position Contact Phone #
Hendricks, George President, WMAL Retiree Chapter (616) 364-9253



Back to Top

Executive Board / Local Officers    Stewards (Grand Rapids Installation)    Stewards  (Associate Offices)    Retiree Chapter   Union Benefits Representatives